آیا کلاژن باعث لاغری میشود؟

آیا کلاژن باعث لاغری میشود؟

آیا کلاژن باعث لاغری میشود؟

زمان تقریبی مطالعه: ۷ minutes

آیا کلاژن باعث لاغری میشود؟ در این مقاله به بررسی نظرات کارشناسان در این مورد پرداخته‌ایم.

احتمالا بارها با نام کلاژن در ترکیبات محصولات مراقبت از پوست و مو برخورد کرده‌اید اما در مورد فواید دیگر این ماده مغذی کمتر شنیده باشید. شاید کلاژن رو نتوان یک چربی سوز قوی دانست اما می‌تواند به چندین روش به کاهش وزن سالم و ریکاوری بعد از تمرین کمک کند.

کلاژن فراوان ترین پروتئین در بدن انسان است که مسئول ایجاد ساختار در استخوان ها، غضروف ها، تاندون ها، بافت همبند، ماهیچه ها و پوست است و به همین دلیل می توان گفت بدن ما بر اساس کلاژن ساخته شده است. از کلاژن به عنوان سوپر استار ضد پیری در بین مواد یاد می‌شود و در ترکیبات اکثر محصولات ضد چروک و جوانساز نقش کلیدی را دارد. سطح تولید کلاژن در بدن با افزایش سن کاهش می یابد که منجر به کاهش خاصیت ارتجاعی پوست، سلامت مفاصل و سرعت بهبود زخم می شود.

کلاژن چیست؟

کلاژن پروتئینی است که به وفور در بدن یافت می شود و برای کمک به بهبود زخم، درمان آرتروز و حتی به عنوان یک ماده در پرکننده های پوستی برای جوانسازی استفاده می شود. اما واقعا کلاژن برای چه چیزی مفید است و چگونه بدن به طور طبیعی از این پروتئین استفاده می کند؟

برایان کارسون مدرس دپارتمان تربیت بدنی و علوم ورزشی در دانشگاه لیمریک اینگونه پاسخ می‌دهد: “کلاژن نوعی پروتئین است که در بافت های همبند مانند پوست، استخوان، تاندون ها و رباط ها یافت می شود. این ماده مانند هر پروتئینی از تعدادی اسید آمینه ساخته شده است که بلوک های سازنده پروتئین هستند. کلاژن دارای گلیسین، پرولین و هیدروکسی پرولین بالا است و محتوای اسید آمینه ضروری پایینی دارد.”

محققان مجله بریتانیایی تغذیه دریافتند که مکمل کلاژن در افزایش ترکیب بدن در مردان سالخورده سارکوپنیک (ضعیف)، زمانی که با تمرینات مقاومتی ترکیب شود، مفید است. تولید کلاژن بهینه نیاز به رژیم غذایی با پروتئین و ویتامین C بالا دارد. بدون کلاژن، بدن انسان به دسته‌ای از سلول‌ها تبدیل می‌شود که با نورون‌های کمی به هم مرتبط هستند.

آیا کلاژن به کاهش وزن کمک می کند؟

آیا کلاژن باعث لاغری میشود؟ در مطالعه‌‌ی مجله بین المللی علوم پزشکی به این نتیجه رسیدند که در موارد خاص افزایش وزن در زنان یائسه ای که تحت عمل جراحی تخمدان قرار گرفته بودند، مکمل کلاژن هیدرولیز به پایین نگه داشتن وزن بدن کمک کرده است.

هیچ دلیل محکمی وجود ندارد که نشان دهد کلاژن می تواند به طور مستقیم به کاهش وزن کمک کند. هیچ کارآزمایی بالینی منتشر نشده است که تأثیر کلاژن را بر تناسب اندام یا کاهش وزن را ارزیابی کرده باشد. هر گونه تأثیری که مصرف کلاژن ممکن است بر مدیریت وزن داشته باشد اثرات جانبی خواهد بود.

به عنوان مثال، کلاژن برای درمان آسیب‌های مفاصل و بافت همبند با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است. این مورد ممکن است باعث افزایش فعالیت بدنی شود که ممکن است به تناسب وزن و اندام کمک کند. با این حال، کلاژن یک شکل پروتئین با کیفیت پایین از دیدگاه سنتز پروتئین ماهیچه‌ای است. بنابراین پروتئین‌های گیاهی و حیوانی بسیار بهتری وجود دارد که می‌توان برای ساخت عضله و مدیریت وزن و تناسب اندام‌ها از آن‌ها استفاده کرد.

در یک کارآزمایی بالینی کنترل شده با دارونما در مجله Marine Drugs، به بیماران دارای اضافه وزن پپتیدهای کلاژن با وزن مولکولی کم که از ماهی های غضروفی بدست آمده بود داده شد. نتایج این کارآزمایی مثبت بود و افرادی که مکمل‌های کلاژن را دریافت کرده بودند کاهش بیشتر چربی بدن در طول ۱۲ هفته کارآزمایی داشتند.

کلاژن چیست؟
کلاژن چیست؟

مطالعه دیگری در مجله تغذیه نشان می‌دهد که ژلاتین (یک مشتق کلاژن) نسبت به کازئین (نوع دیگر پروتئین) تاثیر بیشتری بر کاهش اشتها دارد. نتایج حاصل از این مطالعه بیان می‌کند که این اثر سرکوب کردن اشتها باعث کاهش مصرف غذا و در نتیجه کاهش وزن می‌شود.

رژیم غذایی با پروتئین بالا و تاثیر آن بر لاغری!

به طور کلی یک رژیم غذایی با پروتئین بالا با نتایج متابولیک مثبت مرتبط است. رژیم غذایی با پروتئین بالا ابزاری موثر برای کاهش وزن و پیشگیری از چاقی و سندرم متابولیک است.

رکسانا احسانی متخصص تغذیه و سخنگوی رسانه ملی آکادمی تغذیه و رژیم غذایی می گوید که تحقیقات در این زمینه محدود است، بنابراین نمی توان با اطمینان گفت که کلاژن ابزار موثری برای کاهش وزن است. با این حال ممکن است به طور غیر مستقیم به کاهش وزن کمک کند.

وی می‌گوید: «بدن نمی‌تواند کلاژن غذا را به خوبی جذب کند، بنابراین مصرف بیشتر غذاهای غنی از کلاژن لزوماً به این معنا نیست که شما مقدار بیشتری کلاژن وارد بدن خود می‌کنید. شما همچنین برای جذب بهتر کلاژن به ویتامین C نیاز دارید. بهتر است کلاژن را به یک فنجان آب پرتقال اضافه کنید تا از فواید آن بهره مند شوید.

پروتئین همچنین احساس سیری به ما می‌دهد که می تواند به کاهش وزن کمک کند. اگر غذاهای غنی از پروتئین مصرف می‌کنید و آنها را در وعده‌های مختلف تقسیم و مصرف می‌کنید در مدت زمان طولانی تری شما را سیر نگه داشته و از مصرف میان وعده‌ها جلوگیری می‌کند.

با این حال، او می گوید باید به خاطر داشته باشید که کلاژن یک پروتئین کامل نیست، زیرا فاقد برخی اسیدهای آمینه ضروری است. احسانی می‌گوید: «بنابراین من نمی‌گویم آن را با پروتئین آب پنیر خود جایگزین کنید، زیرا اسیدهای آمینه ضروری را از دست داده است، بنابراین به تنهایی منبع پروتئینی با کیفیت بالا نیست.

چگونه بدن از کلاژن استفاده می کند؟

بدن ما به طور طبیعی از غذاهایی که می خوریم کلاژن تولید می کند، اما مصرف مکمل های غذایی ممکن است به افزایش این سطوح کلاژن طبیعی کمک کند. بدن ما از کلاژن برای ساختن استخوان ها، پوست، ماهیچه ها و موارد دیگر استفاده می کند. همچنین در ارتباطات سلولی، بهبود زخم و ترمیم بافت‌ها و پاسخ ایمنی ما نقش دارد.

کلاژن مانند هر پروتئین دیگری به ترکیبی از پپتیدها و اسیدهای آمینه متابولیزه می شود و سپس در صورت نیاز برای فرآیندهای فیزیولوژیکی مانند ترمیم استخوان یا بافت همبند استفاده می شود.

دکتر کیتووا جان می‌گوید: «اگر ما یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشیم، بدن ما احتمالاً کلاژن کافی برای نیازهای خود می‌سازد.

منبع: livescience

HTML tutorial

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.