تاثیر کلاژن بر مفاصل! آیا مصرف کلاژن بر درد مفاصل تاثیر دارد؟

مکمل کلاژن برای مفاصل

تاثیر کلاژن بر مفاصل! آیا مصرف کلاژن بر درد مفاصل تاثیر دارد؟

کلاژن (Collagen) را فراوان‌ترین پروتئین در بدن می‌نامند که در بسیاری از فرآیندهای آن تاثیرگذار است. در این مقاله به بررسی تاثیر کلاژن بر مفاصل و استخوان‌ها و برطرف کردن درد مفاصل می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

کلاژن چیست؟

در ابتدا بهتر است آشنایی کلی و ساده‌ای با کلاژن داشته باشیم که احتمالا بارها نام آن را در محصولات و همچنین قرص و مکمل‌های تقویت کننده پوست و زیبایی شنیده‌اید.

این پروتئین یکی از اجزای اصلی ساختمان‌های استخوان، پوست، ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌ها محسوب می‌شود. کلاژن همچنین در بسیاری از قسمت‌های دیگر بدن از جمله رگ‌های خونی، قرنیه چشم و دندان نیز وجود دارد. این پروتئین در بدن باعث اتصال بافت‌ها و سلول‌های مختلف به یکدیگر می‌شود و در واقع به همین دلیل است که این پروتئین، کلاژن نام دارد، نام کلاژن هم از ریشه یونانی کلمه «kólla» به معنی چسب گرفته شده است.

بدن ما به صورت طبیعی کلاژن را تولید می‌کند اما با بالاترین سن و وجود شرایط دیگری مانند سیگارکشیدن، قرار گرفتن بیش از اندازه در برابر نور خورشید و رژیم غذایی نامناسب سبب کاهش تولید کلاژن در بدن می‌شود.

کلاژن در استخوان!

رشته‌های کلاژن با مواد گوناگونی در هم می‌آمیزند. برای نمونه، کلاژن در استخوان با بلورهای کلسیم در هم می‌آمیزد و ساختار سختی می‌سازد. در نگاهی دقیق‌تر، استخوان مانند یک بتن مسلح به نظر می‌رسد که رشته‌های کلاژن آن مانند میل‌گردهای فولادی بتن، درون سیمانی از بلورهای هیدروکسی آپاتیت Ca۱۰(PO۴)۶(OH)۲ و پروتئین‌های نارشته‌ای از جمله اوستئوپونتین و اوستئوکلسین جای گرفته‌اند.

نقش کلاژن در غضروف!

در غضروف‌ها، کلاژن در مادهٔ زمینه‌ای ژل مانندی قرار می‌گیرد. مادهٔ زمینهٔ غضروف از مولکول‌هایی به نام پروتئوگلیکان (proteoglycan) تشکیل شده‌است. مولکول‌های پروتئوگلیکان اسکلت پروتئینی میله‌ای شکلی دارند که شاخه‌های بسیاری از جنس کربوهیدرات به آن متصل هستند.

بدن ما به صورت طبیعی کلاژن را تولید می‌کند اما با بالاترین سن و وجود شرایط دیگری مانند سیگارکشیدن، قرار گرفتن بیش از اندازه در برابر نور خورشید و رژیم غذایی نامناسب سبب کاهش تولید کلاژن در بدن می‌شود.

کلاژن در استخوان

کلاژن برای مفاصل!

پروتئین کلاژن را می‌توان اصلی‌ترین تشکیل دهنده ماتریکس خارج سلولی درغضروف، رباط و استخوان دانست که باعث حفظ ساختار و استحکام آن می‌شود. مکمل کلاژن روند تولید غضروف را حفظ کرده و سبب حفاظت از مفاصل و استخوان‌ها در برابر بیماری‌هایی نظیر پوکی استخوان می‌شود.

مایع میان مفصلی باعث جلوگیری از ساییدگی مفاصل می‌شود اما با افزایش سن تولید این مایع کاهش یافته و احتمال ساییدگی و درد مفاصل مانند زانو زیادی می‌شود. کلاژن باعث تحریک استئوبلاست (سلول هدف تولید کلاژن در استخوان) شده و مانع از بین رفتن مایع میان مفصلی می گردد .

به صورت کلی کلاژن دارای خواص زیر برای مفاصل و استخوانهاست:

  • کاهش درد مفاصل
  • بهبود جذب کلسیم
  • جلوگیری از پوکی استخوان
  • افزایش تراکم توده استخوانی
  • کاهش التهاب مفاصل استخوان
  • حفاظت از پروسه تولید غضروف

بهترین قرص کلاژن برای مفاصل

مکمل‌های حاوی کلاژن که برای مفاصل شما مناسب باشد باید توسط پزشک تجویز شود. به صورت کلی مصرف مکملی حاوی ۱۰ گرم از این ماده به مدت دو سال به مفاصل آرامش می دهد و درد آن ها را آرام می کند. مصرف این پروتئین به ورزشکاران نیز توصیه می شود.

HTML tutorial

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


You've just added this محصول to the cart: