انواع مختلف ویروس کرونا

انواع مختلف ویروس کرونا

واریانت های مختلف ویروس کرونا

ویروس ها به طور مداوم تغییر می کنند و از تنوع بیشتری برخوردار می شوند. دانشمندان این تغییرات را کنترل می کنند ، از جمله تغییرات اسپایک های سطح ویروس. با مطالعه دقیق ویروس ها ، دانشمندان می توانند بفهمند که تغییرات ویروس چگونه می تواند بر نحوه انتشار آن تأثیر بگذارد و افراد بیمار از این ویروس تأثیر بگیرند.

اگر ویروس را به درختی که می روید و منشعب می شوید تشبیه کنیم ، هر شاخه درخت کمی متفاوت از شاخه های دیگر است. با مقایسه شاخه ها ، دانشمندان می توانند با توجه به تفاوت آنها را برچسب گذاری کنند. این اختلافات یا انواع مختلف ، از ابتدای شیوع همه گیری بررسی و شناسایی شده است.

برخی از تغییرات باعث می شود ویروس به راحتی گسترش یابد یا آن را در برابر درمان ها یا واکسن ها مقاوم کند.

این انواع باید با دقت بیشتری کنترل شود.

انواع مختلف ویروس کرونا:

در حال حاضر چهار مورد قابل توجه وجود دارد:

B.1.1.7 (آلفا): کرونا انگلیسی

انگلستان (کرونا انگلیسی) گونه ای به نام B.1.1.7 در پاییز سال ۲۰۲۰ شناسایی کرد که دارای ۲۳ جهش است. چندین مورد از این جهش ها در پروتئین S یا همان پروتئین های اسپایک (spike proteins) وجود دارد که ویروس برای اتصال خود به سطح سلول های انسانی از این پروتئین استفاده می کند.

این نوع راحت تر و سریعتر از انواع دیگر گسترش می یابد. در ژانویه ۲۰۲۱، متخصصان در انگلیس گزارش کردند که نوع کرونا انگلیسی ممکن است با افزایش خطر مرگ همراه باشد، اما برای تأیید این یافته مطالعات بیشتری لازم است. از آن زمان در بسیاری از کشورهای جهان این نوع از ویروس گزارش شده است.. نوع کرونا انگلیسی اولین بار در اواخر دسامبر سال ۲۰۲۰ در ایالات متحده شناسایی شد.

شایع ترین علائم ویروس کرونا انگلیسی

تحقیقات انجام شده در انگلیس نشان می دهد افرادی که به نوع جهش یافته ویروس کرونا یا کرونا انگلیسی (COVID-19) مبتلا شدند، علائم اصلی آن ها شامل سرفه، خستگی، دردهای عضلانی، گلو درد و تب می باشد که شدت این علائم در مقایسه با افرادی که به نوع اصلی مبتلا شده اند بیشتر می باشد.

جالب است بدانید، علائمی مانند از دست دادن حس چشایی یا بویایی در بیماران مبتلا به نوع جهش یافته ( کرونا انگلیسی ) کمتر است.

B.1.351(بتا): این نوع اولین بار در اواخر ژانویه ۲۰۲۱ در ایالات متحده کشف شد. در ابتدا در دسامبر سال ۲۰۲۰ در آفریقای جنوبی شناسایی شد.

P.1(گاما): این نوع برای اولین بار در ژانویه ۲۰۲۱. در ایالات متحده شناسایی شد. P.1 در ابتدا در مسافران برزیل شناسایی شد که در اوایل ژانویه در طی غربالگری معمول در یک فرودگاه در ژاپن آزمایش شدند.

در برزیل ، گونه ای به نام P.1 ظهور کرد که اولین بار در اوایل ژانویه ۲۰۲۱ در چهار مسافر از برزیل که در طی غربالگری معمول در یک فرودگاه در ژاپن آزمایش می شدند، شناسایی شد. با توجه به مقالات اخیر، نوع P.1 دارای ۱۷ جهش منحصر به فرد است از جمله سه مورد که در ارتباط با اتصال پروتئینS ( K417T, E484K ,N501Y ) است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد برخی از جهش ها در نوع P.1 ممکن است توانایی آنتی بادی ها (تولید شده چه از طریق ابتلا به بیماری و یا واکسیناسیون) را در شناسایی و خنثی سازی ویروس تحت تأثیر قرار دهد، اما مطالعات بیشتری برای تایید این یافته لازم است.

یک جهش خاص به نام D614G وجود دارد که در این سه نوع مشترک است و موجب ایجاد توانایی انتقال سریعتر نسبت به ویروسهای بدون جهش و افزایش موارد ابتلا به COVID-19 می شود.

B.1.617.2 (دلتا): این نوع اولین بار در مارس ۲۰۲۱ در ایالات متحده شناسایی شد. در ابتدا در هند در دسامبر سال ۲۰۲۰ شناسایی شد. کرونا هندی ( کرونا دلتا )

براساس یافته های موجود در افراد مبتلا به ویروس کووید-۱۹ با جهش دلتا غالبا علائمی شبیه سرماخوردگی مانند سردرد، گلودرد و آبریزش بینی، بدون علائم مشخص کووید-۱۹ مانند از دست دادن حس چشایی و بویایی ظاهر شده است. علائمی مانند تنگی نفس، تب و سرفه مداوم در برخی از افراد مبتلا به واریانت دلتا ایجاد شده و در برخی دیگر از افراد مشاهده نشده است.

براساس یافته های موجود در صورت عدم رعایت فاصله فیزیکی و عدم استفاده از ماسک، امکان انتقال این نوع ویروس کووید-۱۹ ( کرونا دلتا ) در کمتر از یک دقیقه وجود دارد.

به نظر می رسد این انواع به راحتی و سریعتر از سایر انواع گسترش می یابند ، که ممکن است منجر به موارد بیشتری از COVID-19 شود. افزایش تعداد موارد ابتلا باعث فشار بیشتر بر منابع مراقبت های بهداشتی ، بستری شدن در بیمارستان ها و احتمالاً مرگ های بیشتر خواهد شد.

تاکنون ، مطالعات نشان می دهد که واکسن های مجاز فعلی روی انواع در گردش اثر می گذارند و دانشمندان به مطالعه ادامه خواهند داد.

این واریانت ها چقدر رایج هستند؟

CDC چندین نسخه موجود در ایالات متحده را ردیابی می کند و تخمینی از میزان رایج بودن آنها در کشور و سطح منطقه ارائه می دهد. با در دسترس قرار دادن اطلاعات بیشتر ، این داده ها می توانند به مرور تغییر کنند.

  • بر اساس داده های فعلی ، نوع B.1.1.7 رایج ترین نوع در سراسر کشور است.
  • وقتی واکسن COVID-19 در دسترس شما قرار گرفت ، آن را دریافت کنید.
  • برای محافظت از خود و دیگران از ماسکی استفاده کنید که بینی و دهان شما را بپوشاند.
  • ۲ متر دور از دیگران باشید که با شما زندگی نمی کنند.
  • از ازدحام جمعیت و فضاهای داخلی با تهویه نامناسب خودداری کنید.
  • دستان خود را مرتباً با آب و صابون بشویید. اگر آب و صابون در دسترس نیست از ضد عفونی کننده دست استفاده کنید.

منابع:

  • CDC (Centers for Disease Control and Prevention )
HTML tutorial

Share this post