بایدها و نبایدهای واکسن آنفولانزا!

بایدها و نبایدهای واکسن آنفولانزا!

زمان تقریبی مطالعه: ۲ دقیقه

در دومین مقاله مرتبط با واکسن های آنفلوانزا به سه سوال مهم درباره ی این واکسن می پردازیم.

واکسن آنفلوانزا با چه بیماری هایی تداخل دارد و با احتیاط باید تزریق شود؟

با توجه به اینکه واکسن انفلوانزا در موارد بسیار نادری می تواند منجر به بروز سندرم گیلن باره ( نوعی بیماری با علایم اختلالات سیستم اعصاب مرکزی) شود، این واکسن در افرادی که در ۶ هفته ی گذشته دچار این سندرم بوده اند نباید تزریق گردد.و درصورتیکه بیش از ۶ هفته گذشته بایستی با پزشک معالج خود مشورت کنند.

افرادی که دچار بیماری های نورولوژیک هستند بایستی قبل از تزریق این واکسن حتما با پزشک معالج خود مشورت کنند: مانند تشنج، پارکینسون، آلزایمر، ALS و…

افراد با عفونت فعال: در افرادی که در حال حاضر دچار عفونت فعال هستند و سیستم ایمنی آنها در حال مبارزه با یک عامل بیماری زای باکتریایی یا ویروسی است بهتر است واکسیناسیون به تعویق بیوفتد. در این شرایط به ویژه اگر فرد تب دارد واکسیناسیون جایز نبوده و تا قطع کامل تب بایستی صبر کنیم.

واکسن آنفلوانزا با چه داروهایی تداخل دارد؟

واکسن آنفلوانزا با توجه به اینکه واکسن غیرفعال است و ایمنی نسبتا بالایی دارد در طیف وسیعی از افراد قابل تزریق است و تداخلات دارویی اندکی دارد. با این حال در افرادی که داروهای زیر را مصرف می کنند بهتر است قبل از تزریق با پزشک معالج خود مشورت کنند:

  • وارفارین
  • تئوفیلین
  • فنی تویین
  • واکسن BCG ( واکسن ضد سل)

چه افرادی نباید واکسن انفلوانزا را تزریق کنند؟

  • در افرادی که دارای سابقه حساسیت شدید به تخم مرغ هستند واکسن های اینفلووک و واکسی گریپ نباید تزریق شود چون این دو بر پایه تخم مرغ ساخته شدهاند اما واکسن ایرانی فلوگارد تخم مرغی نیست و در این افراد قابل تزریق است.
  • کودکان زیر ۶ ماه
  • کسانی که با دوزهای قبلی واکسن انفلوانزا دچار واکنش های حساسیتی شدید شده اند بهتر است تزریق نکنند و یا برای اطلاع از یافتن واکسن با برند جایگزین با پزشک یا داروساز مشورت کنند.

سوالات خود را در قسمت کامنت های همین پست از ما بپرسید.

تهیه و تنظیم: دکتر مهسا بابایی ( داروساز)

HTML tutorial

Share this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *